Tefeci Mağdurları


Ülkemizde geçmişten bugüne birçok insan tefeciler tarafından mağduriyete uğramışlardır. Bu mağduriyet düzeyi tabii ki değişmekle beraber bir dönem gündemde fazlaca yer verilmiştir. Bu yazımızda tefecilerin sizi mağdur edebilecekleri bazı yöntemlerden ve dikkat etmeniz gereken tüm bilgilerden bahsedeceğiz.

  • Tefecilerin insanları dolandırmak konusundaki en büyük yöntemleri boş senet imzalatmaktır. Tefeciler meslekleri itibari ile sert yapıda insanlardır ve müşterilerine psikolojik bir baskı uygularlar. Bu nedenle bu baskı ve korku ile boş senedi imzalayan ve düşünmeyen birçok insan vardır. Ama unutmayın ki zihninizde canlanan adam döven ve canına kast eden tefeci tiplemesi çok geçmişte kalmıştır. Bu nedenle imza atmak istemediğiniz zaman hiçbir şey olmayacaktır.

Tüm borcu tek senede toplayıp imzalatmakta bu yöntemlerden biridir. Böylece ilk gecikmede hukuki işlem başlatarak, ödenen kısım reddedilir ve tüm borç toplu olarak yeniden tahsil edilir.

  • Bir diğer yöntem ve kesinlikle en acımasız olanı da ipotektir. Tefecilerin borcunuzu geciktirdiğiniz an yasal yollara başvurma hakkı vardır. Bu nedenle sizlerden ipotek rızası alarak evlerinizi ipotek ettirirler. Ve en küçük gecikmede anlaşmaya varılamazsa, icra işlemlerine başvururlar ve yok parasına evinizi elinizden alırlar. Ortada senet olduğu için tüm kanıt ve belgeler tefeci lehinedir. Bu nedenle dilediğiniz savunmayı yapın etkili olamayacaktır.
  • Bir başka yöntem de senet üzerinde oynama yapmaktır. Yine bu işlemde kanıtlanması oldukça zor hatta imkânsız olan bir işlemdir. Senet düzenlenirken tek bir dikkatsizliğiniz çok şeyinizi kaybetmenize sebebiyet verir. Senetlerde bir kural, rakamların yazı ile yazılması ve başı ile sonunun kapatılmasıdır. Eğer bu işlem yapılmazsa rakamların başına ya da sonuna eklenebilecek sayılar ile senedinizin değeri yükselir ve ödemesi zor olan rakamlar meydana gelir.
  • Yukarıdaki işleme benzer nitelikteki bir işlem de, senede “Üçüncü kişilere devredilemez” ibaresinin eklenmemesidir. Sizler senetleri yaptıktan sonra bu senet bir başka kişiye satılabilir. Böyle bir durumda da yaptığınız tüm ödemeler boşa çıkar. Bu nedenle senette muhakkak böyle bir ibare bulunmalı, borçlu ile borcu verenin adı ve soyadı net olarak yazılmalıdır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir