Tefeci Ne Demek?


Tefeci parasını maddi ihtiyaçları olan insanlar tarafından işleten insan demektir. Bir meslek grubudur esasında. Fakat yasal bir iş olmadığı için, meslek olarak sayılmaması literatürde daha doğrudur. Kişiler tefecilere ulaştıklarında, tefecilerin en büyük amacı paralarını nasıl arttırabilecekleri sorusunun cevabı olur. Bu nedenle unutmamalısınız ki tefecilerin en temel amacı, sizin mağduriyetinizi çözmek değil, kendi paralarını çoğaltmaktır.

Tefeci, sahip olduğu parayı, ihtiyaç duyan insanlara borç olarak verir. Ve bu borç üzerinden yasal olmayan yollar ile faiz işletir. Ve bir gün sonra bile ödenmiş olsa, bu ödeme faizli bir ödeme olacaktır. Bunun yanı sıra parasını arttırabilmek için kullandığı bir diğer yöntemde, komisyon almaktır. Komisyon, size verilen paranın içinden bir bölümünün tefeciye hibe edilmesidir. Yani sizler 15.000 lira borç aldınız diyelim. Bunun 5.000 lirasını tefeci sizden komisyon olarak alabilir. Fakat bu sizin ödemenize yansımaz. Yani siz yine faiz eklenmemiş haliyle 15.000 lirayı ödemek durumundasınızdır. Komisyon oranları da tefeciden tefeciye değişim göstermektedir.

Yani kısacası açıklamak gerekirse, tefeci ismini verdiğimiz insanlar paralarını sizlere kiralarlar. Yani sizler tefecinin yatırım aracısınızdır. Ve bu yatırımdan net olarak kâr elde ederler. Bunu bankaların yatırım hesabı olarak görebilirsiniz. Nasıl ki bankalara belli miktarlar yatırdığınızda, bu para için faiz işler ve hesabınıza paranızın faizi yatırılır, bu da böyle bir işlemdir.

Modern Tefecilik Nedir?

Bir de günümüzde sıklıkla karşılaşabileceğimiz bir kavram daha vardır. Bu kavram modern tefecilik kavramıdır. Modern tefecilikte yapılan işin ismi tefecilik değildir. Buna farklı isimler takılır. Fakat işin ucunda yüksek kazançlar ve borç verme eylemi olan ve yasal olmayan her iş aslında tefeciliktir. Örneğin senetle kredi veren firmalar birer modern tefecidirler. Çünkü sizlerden haksız faiz alırlar ve bu faiz için devlete de herhangi bir faiz ödemezler. Haliyle yaptıkları işler yasallıktan uzaktır. Bu nedenle bu tarz kuruluşlar ve finans şirketleri modern tefecilerdir.

Tefecilik eskiden korkulan bir iş grubuydu. Fakat günümüzde şiddete başvurarak parasını alan tefeci yok denecek kadar azdır. Senet işlemi olduğu için tümü yasal yollarla halledilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir